Krása je pomíjivá, ale blbost věčná.

Únor 2008

Bílkoviny ve výživě

29. února 2008 v 14:53 | Václava Kunová |  Zdravá Výživa
Bílkoviny (proteiny)
Bílkoviny jsou pro výživu člověka naprosto nutné a nenahraditelné. Bez nich by nebyla možná stavba a obnova tkání ani tvorba bílkovin s určitou funkcí v organismu. V případě, kdy organismus nemá jinou možnost, využije bílkoviny i na pokrytí potřeb energie. Bílkoviny se musí rozštěpit v několika fázích až na nejmenší stavební prvky, kterými jsou aminokyseliny. Teprve potom jsou využitelné. V dřívějších letech byla nepřiměřeně vyzdvihována hodnota živočišných bílkovin, dnes je již situace trochu jiná. Rostlinné bílkoviny lze totiž mezi sebou kombinovat tak, že výsledkem je kompletní spektrum nepostradatelných aminokyselin. Optimální situace nastává tehdy, když člověk kombinuje ve stravě jak rostlinné, tak živočišné zdroje bílkovin.
!!! 1g bílkovin = 17 Kj !!!
Kolik je moc a kolik je málo?
Nedostatek bílkovin v našich podmínkách člověku nehrozí. Vyjímkou jsou lidé, kteří se stravují alternativně a ti, kteří drží neodborně sestavené redukční diety. Bez rizika nejsou ani takzvané očistné půsty. Lidé se často domnívají, že snědí-li např. steak o hmotnosti 200g, přijali 200g bílkovin. To je zásadní omyl!
Potraviny s vysokým obsahem bílkovin a malým množstvím tuku (vhodné i při snižování nadváhy)
PotravinaBílkoviny (g/100g)Tuk (g/100g)
Sójové maso45,02,0
Olomoucké tvarůžky29,70,8
Tvaroh na strouhání28,60,9
Čočka26,91,2
Pšeničné klíčky26,69,2
Krůtí prsa24,11,0
Zvěřina průměr24,01,5
Hrách23,71,4
Fazole23,51,6
Kuřecí prsa23,30,9
Drůbeží játra22,94,5
Tuňák22,17,8
Telecí kýta20,86,0
Hovězí svíčková20,07,4
Tvaroh bez tuku18,80,8
Amarant18,08,0
Tvaroh polotučný17,52,5
Tofu15,5-16,52,5-3,5
Krevety16,50,8
Filé z tresky16,20,6
Vaječný bílek11,10,2
Sýr cottage13,05,0
Knäckebrot9,01,4
Hrášek6,50,5
Bílý jogurt4,2-5,93,5
Brokolice4,40,9
Sójová bílkovina
Luštěniny jsou v rámci rostlinných potravin vynikající zdroje bílkovin. Uprostřed nich ještě vyčnívá sója a zejména potraviny z ní vyrobené
Celiakie a fenylketonurie
Jedná se o metabolická onemocnění, která souvisí s příjmem bílkovin. Celiakie je nesnášenlivost lepku (bílkovina některých obilovin). Pokud pacient nedodržuje bezlepkovou dietu, trpí průjmy a poruchami vstřebávání vitaminů a minerálních látek. Při bezlepkové dietě jsou vhodné potraviny z kukuřice, rýže, brambor, sóji, amarantu, pohanky a prosa. Alergizuje naopak pšenice, žito, ječmen a oves - jim je třeba se vyhýbat a dávat pozor i možnost jejich skrytého výskytu např. v uzeninách. Fenylketonurie je onemocnění, při kterém organismus neumí odbourávat fenylalanin. Důsledkem je poškození intelektu.

Kryštof

28. února 2008 v 20:25
Atentát
Teď jsem našla tenhle klip s mojí oblíbenou písničkou. Slyšela jsem ji poprvý na koncertu Kryštofů. Moc se mi líbí jak písnička, tak ta holčina v klipu, nevíte kdo to je?...a jak běží po schodech dolů, tak má stejný šaty jako já:D
Je to k novýmu filmu Bobule, tak mám aspoň typ na co jít do kina:)
a tady máte i text k písničce;)
Atentát, v posteli,
vše co mám rád rozdělí,
na dva ostrovy, od sebe daleko,
všechno v nás už přeteklo.

Jsme uvězněni v tělech,
jak hudba v decibelech,
zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět.

Atentát, v posteli,
už tolikrát jsme umřeli,
ve tmách za slovy,
daleko od nebe,
míjíš mě a já tebe.

Jsme uvězněni v tělech,
jak kulky v revolverech,
zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět.
Zítra budem šťastni, tak prosím, zhasni svět.
Zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět.

Zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět,
zítra budem šťastni, tak prosím, hned...
Zas budem šťastni, tak prosím, zhasni svět...

Význam zdravé výživy pro aktivní život

28. února 2008 v 16:02 | Václava Kunová |  Zdravá Výživa
O významu zdravé výživy v životě současného člověka dnes již nikdo nepochybuje. Problém je jinde: vlivem informační exploze, která se nevyhýbá ani této problematice, má řada lidí nejasnosti v tom, co si pod pojmem zdravá výživa představit. Je to vegetariánství? Nebo snad dělená strava? Je dobré se inspirovat ve středomoří, nebo raději u Eskymáků? Každou chvíli se objeví nový výkřik ze světa, který ochotně a mnohdy bez přemýšlení přejímáme.
Jak vypadá současná situace?
Po roce 1989 se skladba stravy u nás změnila jednoznačně k lepšímu. Tím že máme k dispozici mnohem větší výběr druhů zeleniny a ovoce často v lepší kvalitě, zvýšila se jejich spotřeba (u zeleniny o 13 kg a u ovoce o 4 kg/osoba/rok). Klesla spotřeba masa (zejména hovězího) a živočišných tuků, stoupla spotřeba tuků rostlinných. Bohužel zároveň tím klesla spotřeba mléčných výrobků, příliš se nezvýšila spotřeba ryb. Velkou oblibu získávají potraviny a pochutiny až přespříliš technologicky upravené, smažené pokrmy a rychlé občerstvení. Přesto se vesměs pozitivní změny odrazily ve zlepšení zdravotního stavu (např. v poklesu hladiny cholesterolu v krvi) a prodloužení průměrné délky života Čechů o celé 4 roky. Počet obézních však roste.
Proč je důležité zdravě jíst?
O tom, zda onemocníme nějakou ze závažných civilizačních chorob, rozoduje naše genetická výbava a prostředí, v němž žijeme. Genetickou složku neovlivníme, výživa je však tím faktorem, který máme téměř zcela pod kontrolou. Jestliže přidáme vhodnou formu pohybu, odložíme cigarety a zbytečný stres, můžeme žít plnohodnotný aktivní život do pozdního věku.
Je dobré rozlišovat potraviny na zdravé a nezdravé?
Toto dělení s sebou přinesla porevoluční vlna, v níž ústy samozvaných "výživářů" zaznívaly ortodoxní názory na zdravé a nezdravé potraviny. Každý si jistě vybaví hrůzu, kterou tito lidé pouštěli z televizních obrazovek a stránek časopisů, když hovořili o mase a mléce (používali termíny "jedovaté" apod.) Tato doba naštěstí již minula a dnes víme, že s vyjímkou několika skupin potravin (např. uzenin sladkostí, bez nichž se můžeme obejít) lze s rozumem konzumovat všechny druhy potravin. Potravinu totiž činí nezdravou teprve její opakovaně velké množství. Z druhé strany i potravina oplývající superlativy (mrkev, brokolice) není pro naše zdraví přínosem, jestliže je na jídelníčku každý den. Nejde o to jíst zdravé potraviny, důležité je zdravě se stravovat.

Celebrity v plavkách - duben 2007

28. února 2008 v 14:29 Foto
Tady máte další celebrity v plavkách, aspoň je vidět, jak vypadají přirozeně, bez úprav v různých fotoshopech a pod hromadou make-upu a s načesanym účesem
Alison Hannigan
Christina Applegate
Jami Gertz
Kate Bosworth
Kate Moss
Pamela Anderson
Taryn Manning

28.2

28. února 2008 v 14:10 Jak jím
Jak jím? Jako to prase...hrozně moc:o(
sn - polomáčenky (100g)
sv - bageta s kuřecím masem (150g) (cca 1600kj)
ob - těstovinový salát s paprikou, rajčetem, trochou nivy a eidamu a trošku nízk. smetany
sv - rýžová kaše (150g)
ve -müsli tyčinka (30g)
Abyste si nemysleli, že mam tak malou večeři, tak to uvedu na pravou míru:) Ze školy se dostávám většinou mnohem dýl, než je normální doba oběda většinou ho tedy jím mezi 2-4 hodinou, ale tady to uvádím jako oběd.

27.2

27. února 2008 v 12:54 Jak jím
sn - bílý jogurt silueta (150g) s müsli (40g)
sv - cel. houska (40g)
ob - brambory s kuřecím přírodním masem
sv - banán, přesnídávka (190g)
ve - 2 rohlíky s ramou creme bonjour a šunkou
jen tak - tyčinka koko (40g)
Dneska se mi zase vrátila chuť...možná až moc:D:D

5 mýtů o sladkostech

26. února 2008 v 19:56 Zdravá Výživa
Málokdo z nás dokáže odolat, když prochází kolem regálů prohýbajících se pod nepřeberným množstvím různých sladkých dobrůtek. Rojí se ale okolo nich takové množství mýtů a fám, že by jim mohla závidět kdejaká celebrita. Jak to tedy s těmi sladkostmi je?
Mýtus č. 1: Sladkosti pomáhají mozkové aktivitě
To, co nám denně vtloukají do hlav v reklamách na různé tyčinky pro děti, je pravda jenom částečně. Mozkové buňky se živí glukózou (takže takový gumový medvídek je pro něj prospěšnější než třeba kousek šlehačkového dortu, který je plný tuků), ale neměli bychom zapomínat na heslo, že kvalita je důležitější než kvantita. Pokud cítíte opravdu nezměrnou únavu, tak vám kousek čokolády prospěje, ale cpát do sebe tyčinky během celé pracovní doby může být kontraproduktivní. V nadměrném množství totiž mohou způsobit pocit únavy a práci negativně ovlivnit.
Mýtus č. 2: Cukr je vitamínem radosti
Lékaři jej spíš nazývají bílou smrtí. Tři lžičky cukru v čaji totiž nezpůsobí, že se budete cítit »happy«. Cukr totiž primárně způsobí to, že hladina vitamínu B1 ve vaší krvi klesne, čímž riskujete neurózu, depresi, rychlou únavu a slabost svalů.
Mýtus č. 3: Umělá sladidla jsou zdravou alternativou k cukru
Sladidla sice neobsahují téměř žádné kalorie, ale jejich dopad na zdraví je stále častěji diskutovaný. Britští poslanci dokonce navrhli, aby byl zakázán aspartam (používaný právě jako sladidlo), jelikož je karcinogenní. Navíc lékaři prokázali, že umělá sladidla snižují hodnotu imunity v lidském těle. Příště si raději rozmyslete, jestli si zajdete zacvičit do posilovny, nebo do sebe budete ládovat takové chemikálie.
Mýtus č. 4: Čokoláda je chutná, ale škodlivá
Čokoláda samozřejmě obsahuje (podle svého druhu) velké množství cukrů i tuků, bylo však prokázáno, že v malém množství nijak neškodí, ba naopak. Vědci provedli průzkum, ve kterém dokázali, že 100 gramů hořké čokolády denně zlepší dospělému člověku značně činnost cév a dokonce je po minimálně tři hodiny ochrání proti volným radikálům. Takové množství je sice už zase extrémní, ale pár kostičkami denně rozhodně neublížíte ani své linii.
Mýtus č.5: Užitečné sušené ovoce
Lidé, kteří se snaží zhubnout, na ně nedají dopustit. Sušené ovoce je možná zdravé a chutné, ale není prakticky žádný rozdíl mezi ním a jeho čerstvou verzí. Obsahují tudíž stejné látky včetně stejného obsahu cukru. Proto za den nejezte raději více než 4 až 6 pytlíčků.
Co na to říkáte? Věříte těmhle různým radám a zaručeným pravdám o zdravé výživě? Věříte tomu, co kde kdo napíše a řekne? Když se odborníci neustále předhánějí s tím co je a co není zdravé a co nám škodí a co ne? Všude se tvrdí, jak máme jíst zeleninu, ale je přeci jenom ta chemická zelenina, která se teď dá koupit v obchodech tak zdravá?

Celebrity v plavkách - březen 2007

26. února 2008 v 16:07 Foto
Tak tady je pár dalších celebrit v plavkách;)
Courtney Love
Fergie
Kirsten Dunst
Tila Tequila
Uma Thurman

26.2

26. února 2008 v 15:44 Jak jím
sn - banán
sv - acidofilní jahodový nápoj (380g)
ob - květákový mozeček s brambory, ledový salát s kefírem a mlíkem
sv - müsli tyčinka fit (bez cukru)
Nic moc, ta snídaně, ale po včerejšku mi ještě neni zrovna dvakrát dobře...

Celebrity v plavkách - únor 2007

25. února 2008 v 21:19 Foto
Tak jak se vám líbí holky v plavkách dneska?:) Tak mě se asi nejvíc líbí Kristin Cavallari...ehm...teda hlavně ten kluk vedle ní:D
Cameron Diaz
Denise Richards
Drew Barrymore
Evangeline Lilly
Kristin Cavallari

Léto, léto mý:)

25. února 2008 v 19:29
Ahoj holky;) Jak jste se dne měly? Snad líp než já. Dneska sem jídelák psát nebudu. Je mi hrozně blbě, moc sem toho nesnědla a i tak jsem se akorát tak poblila. Vůbec mi to dneska nesedlo, oběd byl nějakej divně přemaštěnej a udělalo se mi pěkně blbě...
Takže popravdě celej víkend i dnešní den stojí za houby...navíc jsem neuvěřitelně líná, ne že by to byla teda nějaká novinka, ale nemam sílu se jít ani učit. Kéž už by byly prázdniny. Co na letošní léto plánujete? Vím, že je do něj ještě daleko, ale dneska bylo venku zase krásně. Miluju to venku tak od toho dubna a hlavně května, do září.
A tady je pár mých fotek z loňska:) Takovej mišmaš všeho možnýho;)

Celebrity v plavkách - leden 2007

24. února 2008 v 11:50 Foto
Tak která se vám líbí? Která naopak vůbec? Co říkáte na jejich postavy? Nikdo není dokonalý, ne?:)
  • Keira Knightley, Uma Thurman, Teri Hatcher, Penelope Cruz, Nicole Richie, Mischa Barton, Lindsay Lohan, Jessica Biel, Jessica Alba, Ashlee Simpson

24.2

24. února 2008 v 9:58 Jak jím
sn - zase 2 pitomý chlebíčky ještě ze včera (i když ještě že jen dva), doufám, že už je někdo sní a nebudou tu strašit, nechápu, proč se jich muselo dělat tolik. Dneska a na dost dlouho je nechci ani vidět!
ob -brambory s dušenou brokolicí a pórkem
sv - pomeranč
ve - Rohlik s pomazánkovým máslem, perník, kousek marokánky(hnusný a tvrdý:D)
Ach jo:(Dneska jsem zase rozežraná...a ještě bych si dala ten pomeranč...Ach jo

Katie Holmes

23. února 2008 v 23:01 Foto
Katie Holmes, letos týhle herečce bude 30 let, ani bych to neřekla, přijde mi pořád jako ta holčina z Dowsnova světa, na kterej jsem dřív docela ráda koukala:)
Tom Cruise, její manžel a otec jejich holčičky se mi moc nelíbí, ale malou mají krásnou...až mi přijde skoro neskutečná:)
Ale Kate je pořád krásná...:)

Moje srdeční..:)

23. února 2008 v 11:35
Schválně mrkněte na tyhle dvě písničky....mám je hrozně moc ráda. A celkově mam ráda Michala Penka i když vůbec nevim co s nim teď je nebo tak. Každopádně má skvělej hlas i texty...Je to sice už starší, ale pořád krásný ;)

23.2

23. února 2008 v 11:24 Jak jím
sn - nízk. jogurt (250g), půl celozrnného rohliku (35g)
ob - kuřecí prso(bez kůže) s bramborami a dvě mističky ledovýho salátu s kefírem(asi prasknu, ale ten salát byl výbornej:))
sv - asi tak 80g arašídů v karobu
ve -chlebíčky
Dneska se sebou nejsem absolutně spokojená a radši nebudu psát kolik těch chlebíčků bylo...ale přehnala jsem to a jsem na sebe fakt naštvaná i když sama říkám, že se jídlem nenecham nijak ovlivňovat a nebudu kvůli tomu skákat z okna, tak jsem prostě na sebe nasraná no:(
Doma slavíme, takže tady je prostě dobrýho žrádla jak pro celou armádu...

Písnička z dětství

22. února 2008 v 17:36
Tak jsem se brouzdala na youtube a narazila jsem na tuhle písničku. Když jsem byla malá, tak jsme ji měli doma ještě na gramofonový desce a já jí hrozně ráda poslouchala a brečela jsem u tý písničky, protože když tam zpívá to "Kotě už spí jak zabitý", tak jsem si myslela, že je opravdu mrtvý...byla jsem prdlá...no asi jsem pořád. Ale ta písnička mi udělala hroznou radost, tak se s váma o ní chci podělit no:) A ještě přikládam fotky toho mýho opravdovýho "kotěte".

Co je lepší

22. února 2008 v 16:02
Tak co myslíte, není lepší se jít normálně najíst, než vypadat takhle?Užívat si života, neničit si zdraví...
Není lepší vypadat spíš takhle?Jako ženská? Ne jako 12ti letá holčina, která prodělala nějakou nemoc?Nehledě na to ať to jsou hvězdy nebo normální holky, kdo tu vypadá zdravěji, jaká postava bude spíš přitahovat chlapa?
To samý Keira Knightley, ohromná ispirace pro spoustu anorektiček, nevidím na ní vůbec nic hezkýho. Její krása někam zmizela spolu s kily:o
Tak co na to říkáte....kdy byla hezčí...rozhodně si myslim, že na první fotce!!Už předtím byla hubená. Na druhý fotce už to není ani hubenost, ale ošklivá vyhublost.

22.2

22. února 2008 v 15:16 Jak jím
sn - 1/2 rýžové kaše leight (byla pěkně hnusná-ani ten kocour ji nechtěl)
sv - vanilkový pudink (115g)
ob - těstovinový salát (těstoviny, rajče, paprika, trošku nivy a nízk. smetany)
sv - banán
ve -2 pomeranče
jen tak - káva lathé
Vim, že večeře by měla být lepší, nevim třeba si něco ještě dám, ale teď vůbec nemam chuť k jídlu...a určitě mi to neuškodí:D

vííkend (se blíží)

21. února 2008 v 14:36
Hurá už tu je čtvrtek, jsem tak hezky brzo doma, na zítra se učit nehodlám, takže už dneska mam takovej malej pátek:) Venku se trochu klube sluníčko, je tam docela teplo...o víkendu vezmu foťák jestli bude hezky a půjdu s kamarádem na "výlet", tak vám sem kdyžtak něco hodím ať se taky můžete kochat, jak tu máme hezky:D:DTeď se půjdu vrhnout na pečení i když to stejně maximálně ochutnám a pak si zacvičim, pustim nějakej filmek, budu si číst a pořádně se flákat:D
Jak jste se dneska měly vy holky?;)
A už jsem se jednou zmiňovala, že ráda fotím, tak tady je na ukázku pár mých fotek.